A A A

1. Dzisiaj w Lizakach obchodzimy uroczystość św. Judy Tadeusza – patrona tamtejszego kościoła.
W naszym kościele parafialnym o 15.00 Godzina Bożego Miłosierdzia.

2. Zapraszamy na nabożeństwa różańcowe:
- dzieci w poniedziałek i wtorek na godz. 16.30;
- dorosłych codziennie na godz. 8.00 (modlitwę prowadzi wspólnota Żywego Różańca) oraz wieczorem w poniedziałek i wtorek na 17.30, w środę na 21.00.

3. Koronkę do Miłosierdzia Bożego odmawiamy w poniedziałek i wtorek 17.20, w pozostałe dni przed wieczorną Mszą świętą.

4. W środę uroczystość Wszystkich Świętych. Msze św. wg porządku niedzielnego, jedynie Msza św. o godz. 14.00 będzie sprawowana w kościele św. Barbary. Po niej wyruszy procesja na naszym cmentarzu.
W środę o godz. 18.00 nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

5. W środę po południu i w czwartek można uzyskać odpust zupełny za zmarłych za nawiedzenie kościoła lub kaplicy oraz za modlitwę słowami Ojcze nasz… i Wierzę

6. W czwartek przypada Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych.
Msze św. będą odprawione o godz. 6.30, 8.00, 9.00, 10.00, 15.15, 16.30 oraz 18.00.
O 16.00 Msza św. wspólna za zmarłych w kościele św. Barbary.

7. W oktawie Dnia Zadusznego, do środy (8 listopada) włącznie, o godz. 16.00, w kościele św. Barbary, na cmentarzu będą odprawiane Msze św. wspólne za zmarłych.
Listopad to miesiąc, kiedy w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Biuro parafialne przyjmuje na wypominki i wspomniane Msze św. zbiorowe. Intencje modlitewne można składać także w kaplicy Matki Bożej oraz w kościele św. Barbary. Pamiętajmy przede wszystkim o modlitwie i ofiarowaniu Mszy św. za naszych zmarłych.

8. W oktawie dnia zadusznego, codziennie jeden raz, za pobożne nawiedzenie cmentarza i jakąkolwiek modlitwę, choćby w myśli, za zmarłych, można uzyskać odpust zupełny i ofiarować go jedynie za zmarłych w czyśćcu cierpiących.
Młodzież działająca przy parafii zaprasza w tych dniach na modlitwę różańcową prowadzoną na cmentarzu o godz. 19.00. W sposób szczególny zapraszamy młodzież przygotowującą się do bierzmowania z II roku formacji: w czwartek - grupa ks. Patryka, w piątek - grupa ks. Piotra, w sobotę - grupa ks. Łukasza, a w niedzielę - grupa ks. Pawła.
Wspomniane wyżej odpusty można uzyskać jak zwykle, czyli po spełnieniu określonego dzieła i czterech zwykłych warunków:
- stan łaski uświęcającej,
- Komunia święta,
- brak przywiązania do grzechu, nawet powszedniego,
- dowolna modlitwa za Ojca Świętego i według jego intencji.

9. 1 listopada wzorem lat ubiegłych w sąsiedztwie cmentarza parafialnego w Kościerzynie odbędzie się kwesta na rzecz ratowania grobów oraz zabytkowych nagrobków, znajdujących się na naszym cmentarzu. Jest to akcja Komitetu Społecznego na rzecz renowacji nagrobków zasłużonych kościerzaków: Muzeum Ziemi Kościerskiej, kościerskich samorządowców oraz wielu instytucji zaangażowanych w życie kulturalne naszego miasta.

10. Podobnie jak w minionych latach Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom w Kościerzynie prosi o wsparcie akcji "Zapałka", która odbędzie się we wtorek i środę na ulicy Kaplicznej.

11. W tym tygodniu przeżywamy I czwartek, I piątek i I sobotę miesiąca.
Okazja do spowiedzi świętej w piątek od 14.30.
W piątek o 15.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia, dodatkowe Msze św. o 15.15 – w int. Kościoła, papieża i duchowieństwa – i 16.30; wieczorna Msza św. we wspólnych intencjach.
Na prośbę Papieża Franciszka piątek przeżywamy jako dzień modlitw i postu o pokój w Ziemi Świętej.

12. W sobotę po Mszy św. o 8.30 nowenna do Królowej Rodzin z nabożeństwem pierwszej soboty miesiąca.
W najbliższą sobotę odwiedzimy chorych z listy stałej.
Wieczorna Msza św. w intencji Żywego Różańca, po niej modlitwa różańcowa.

13. W przyszłą niedzielę o 12.30 Msza św. w intencji Żywego Różańca, następnie procesja eucharystyczna, spotkanie Bractwa Świętego Krzyża. O 13.30 modlitwa różańcowa i spotkanie Żywego Różańca w salce katechetycznej.

14. Przed nami nawiedzanie cmentarza przed uroczystością Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym – przed kościołem, od strony rynku młodzież KSM rozprowadza znicze. Zakup znicza jest „cegiełką” – ofiarą przeznaczoną na pomoc seniorom naszej parafii.

15. Sprawy cmentarza
Przypominamy, że groby, którymi rodzina chce nadal dysponować po 20 latach od pogrzebu swoich bliskich, należy przedłużać, czyli prolongować. Dotyczy to każdego grobu, bez względu na wielkość pomnika (pojedynczy, podwójny). Należy również przedłużać puste, wolne miejsca, które pozostają w gestii rodziny. Wszelkie wątpliwości można wyjaśnić w biurze parafialnym.
Dokumenty cmentarne muszą odpowiadać stanowi faktycznemu – jeśli więc dojdzie do zmiany rodzaju grobu (np. z głębinowego na zwykły lub odwrotnie), to należy dokonać korekty w dokumentacji w biurze parafialnym.
Jednocześnie przypominamy, że nagrobki sprzed roku 1945 objęte są ochroną prawną, więc nie można ich likwidować, a wszelkie zmiany, naprawy, renowacje muszą zostać uzgodnione zarówno z zarządcą cmentarza jak i konserwatorem zabytków w Starostwie Kościerskim.
Przypominamy, że regulamin cmentarza nie przewiduje ustawiania ławek, okładania nagrobków kostką lub sadzenia dodatkowych krzewów.
Zachęcamy do korzystania ze strony mogily.pl/koscierzyna, gdzie znajduje się m. in. mapa cmentarza, spis zmarłych, jak i potrzebne informacje.

16. Pod chórem można nabyć prasę katolicką: jest dostępny Pielgrzym; a ponadto świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom.