Peregrynacja ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy w naszej parafii

Przygotowując się – jako Kościół powszechny – do Roku Jubileuszowego 2025, podejmujemy z inicjatywy papieża Franciszka ogłoszony Rok Modlitwy.
Idąc za wskazaniami ks. biskupa diecezjalnego Ryszarda Kasyny pragniemy to przygotowanie w naszej diecezji pelplińskiej ukonkretnić przez dar peregrynacji w naszych rodzinach ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy – głównej patronki naszej diecezji. Ma to być czas „łaski, który zaowocuje osobistym nawróceniem i odnową naszych wspólnot parafialnych”. Taki jest cel peregrynacji!
W naszej parafii peregrynacja obrazu rozpocznie się w środę, dnia 13 marca br. tego dnia zapraszamy całą wspólnotę parafialną na nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy i Mszę świętą, aby uroczyście przekazać obraz do naszych pierwszych rodzin.
Dla pełniejszej koordynacji całej parafii miasto zostało podzielone na 7 rejonów do których zostały przypisane konkretne ulice. Wioski też będą miały 7 rejonów, a peregrynacja rozpocznie się od najliczniejszych. Odpowiedzialnymi za przebieg trasy peregrynacji w mieście zostali członkowie Rady Parafialnej, a na wioskach będą nimi sołtysi.
Wszystkie szczegółowe informacje (podział na rejony miasta i wiosek) zostaną ogłoszone i wywieszone w gablotach przy wejściu do kościoła oraz zamieszczone na stronie parafialnej (w specjalnej zakładce pt. „Peregrynacja”) i Facebooku parafialnym od niedzieli 25 lutego br.
Zaproszenie skierowane jest do wszystkich i każdego, kto pragnie przez jedną dobę przyjąć obraz Matki Bożej pod swój dach. Obraz będziemy przekazywać następującym chętnym w godzinach wieczornych (godz. 18.00 – 20.00). Prosimy, aby wzajemnie, w najbliższym otoczeniu, sąsiedztwie informować siebie i zachęcać do modlitewnego, wspólnotowego trwania przed ikoną Matki Bożej.

1. Dzisiaj Msza św. o 12.30 w intencji III Zakonu św. Franciszka.
Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym o godz. 17.00.
Dziękujemy za ofiary złożone na kolektę; są one przeznaczone na Wyższe Seminarium Duchowne w Pelplinie.

2. Różaniec odmawiamy w dni powszednie o godz. 8.00, Koronkę do Miłosierdzia Bożego 20 minut przed wieczorną Mszą świętą.

3. W środę o 18.00 nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy; o 21.00 nabożeństwo różańcowe.
Tego dnia o godz. 18.30 kolejne spotkanie formacyjne dorosłych do bierzmowania.

4. W piątek zapraszamy na nabożeństwa Drogi Krzyżowej o godz. 9.00, 15.15 dla młodzieży, 16.30 dla dzieci oraz o 17.30.
Biorąc w nich udział można uzyskać odpust zupełny.

5. W sobotę nowenna do Królowej Rodzin po Mszy św. o godz. 8.30, a następnie modlitwy do św. Jana Pawła II i spotkanie wspólnoty modlitewnej.

6. W przyszłą niedzielę na Mszy św. o 12.30 udzielimy sakramentu chrztu świętego; nauka dla rodziców i chrzestnych w sobotę o godz. 19.00 w salce katechetycznej.
O 15.00 Godzina Bożego Miłosierdzia.
Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym o godz. 17.00. Za udział w tym nabożeństwie można uzyskać odpust zupełny.
W przyszłą niedzielę odbędzie się zbiórka do puszek na rzecz polskich misjonarzy Ad gentes.

7. W tym tygodniu, w naszej parafii rozpoczyna swoją praktykę pastoralną diakon Arkadiusz Pałys. Życzymy mu wielu łask i umacniania się w powołaniu u stóp Matki Bożej Królowej Rodzin.

8. Organizujemy wyjazd do Gdyńskiego Konsulatu Kultury na spektakl komediowy Boeing, boeing w niedzielę, 12 maja, o godz. 15.00. Koszt wyjazdu 100 zł. Zapisy w biurze parafialnym.

9. Pod chórem można nabyć prasę katolicką: dostępny jest najnowszy numer Pielgrzyma oraz Rycerz Niepokalanej.
Dostępne są także świece wielkanocne oraz paschaliki Caritasu.

W Pielgrzymie możemy przeczytać o kilku faktach z życia ks. arcybiskupa Antoniego Baraniaka oraz o Białorusi, która jest drugim co do wielkości krajem na świecie względem liczby uwięzionych księży. Ponadto w Ciekawostkach biblijnych o posypywaniu głów popiołem. Temat numeru – Rany Chrystusa, które pozwalały lepiej zrozumieć tajemnicę krzyża, nigdy go nie odepchnąć i chętnie przyjmować. W artykule o Wielkim Poście wiele interesujących myśli – m. in. o tym, do czego prowadzi eliminacja Boga z ludzkiego życia. Z innych ciekawostek – o hakerze stulecia, który złamał kod Enigmy, oraz o królu Kaszubie, czyli ks. Hilarym Jastaku.