A A A

Pokłon feretron...
20 listopada przedstawiciele Bractwa Świętego Krzyża z naszej parafii wraz z Panem Kazimierzem Maszką brali udział w konferencji podsumowującej projekt Tradycja pokłonu feretronów podczas pielgrzymek na Kalwarię Wejherowską jako niematerialne dziedzictwo kulturowe Kaszub, jaka miała miejsce w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Wejherowie.


Pokłon feretron...
Pokłon feretron...
Pokłon feretron...

Celem tego projektu jest przygotowanie wspólnoty depozytariuszy do wpisu tradycji pokłonu feretronów na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Na wpis na Krajową Listę NDK muszą zgodzić się ci, którzy tradycję pokłonu feretronów kultywują, czyli pielgrzymi, obraźnicy i obraźniczki. Jest godnym zauważenia fakt, że od ponad 300 lat w kaszubskiej, ludowej pobożności istnieje unikatowa tradycja pokłonu świętych obrazów. Co roku do Wejherowa przybywa około 60 pielgrzymek, z których najstarsza zwana „matką pielgrzymek” – z Gdańska-Oliwy od 355 lat, a z Kościerzyny od 350 lat.

Program tej sesji był bardzo bogaty. Swoje przedłożenia zaprezentowali Gabriela Lisius - starosta wejherowski, Jacek Thiel - wicestarosta wejherowski, Andrzej Szoszkiewicz - koordynator merytoryczny projektu. Prof. Katarzyna Smyk z UMCS wygłosiła referat pt. Pokłon feretronów: badania, biogramy, wydawnictwo. Pod koniec sesji Pani Starosta zaprezentowała wydawnictwo książkowe pt. Obraźnik i obraźniczka - to brzmi dumnie.

Wpisanie tradycji pokłonu feretronów na listę pozwoli zachować nasze kulturowe dziedzictwo i uhonorować zaangażowanie osób, które od trzech wieków pielgrzymują do Duchowej Stolicy Kaszub.