Konkurs Poezji ...
W minioną środę, dnia 15 grudnia 2021 r. w Parafii Świętej Trójcy w Kościerzynie odbyło się warsztatowe spotkanie metodyczne katechetów i nauczycieli języka polskiego oraz języka kaszubskiego związane z przygotowaniami do XXI Konkursu Poezji Maryjnej. Jego organizatorem był Gdyński Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli i Parafia Świętej Trójcy w Kościerzynie.

Warsztaty poprowadziła pani Felicja Baska – Borzyszkowska, doradca metodyczny języka kaszubskiego oraz Proboszcz Parafii Świętej Trójcy, Kustosz Sanktuariów Maryjnych, ks. Antoni Bączkowski.

Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 16:00. W jego programie znalazły się m.in. następujące wykłady i warsztaty:

- historia kościoła parafialnego oraz kościerskich sanktuariów maryjnych: Sanktuarium Matki Bożej Kościerskiej Królowej Rodzin i Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej,

- Matka Boska w poezji polskiej i kaszubskiej,

- przedstawienie regulaminu i spraw organizacyjnych związanych z XXI Diecezjalnym Konkursem Poezji Maryjnej.

Uczestnicy spotkania ponadto mieli okazję zapoznać się z wieloma pięknymi propozycjami wierszy na konkurs recytatorski w języku polskim, jak i kaszubskim oraz z twórczością kaszubskich poetów o tematyce maryjnej.

Wśród uczestników spotkania znaleźli się katecheci, nauczyciele języka polskiego i kaszubskiego nie tylko z Parafii Świętej Trójcy w Kościerzynie, ale także z innych okolicznych parafii naszej diecezji i nie tyko.

Na zakończenie wszystkim uczestnikom spotkania rozdano Zaświadczenia.

Organizatorzy żywią wielką nadzieję, iż owe warsztatowe spotkanie metodyczne przyczyni się do rozpropagowania dzieła poezji maryjnej i jeszcze większej liczby uczestników konkursu.

XXI Konkurs Poezji Maryjnej składa się z części recytatorskiej oraz części dla autorów wierszy. Został on oficjalnie objęty patronatem ks. J.E. Ryszarda Kasyny, Biskupa Pelplińkiego.

Etap parafialny Parafii Świętej Trójcy w Kościerzynie odbędzie się 8 kwietnia 2022r., natomiast FINAŁ XXI Konkursu Poezji Maryjnej – 7 maja 2022 r.

Wszystkich serdecznie zapraszamy do zapoznania się z Regulaminem Konkursu dostępnym m.in. na naszej stronie internetowej oraz na stronie Facebook.